Friday, 20/9/2024 UTC+2
Tiszacsege
Szalagcímek:

PIHENÉS, KIKAPCSOLÓDÁS, SZÓRAKOZÁS

Tiszacsege, a Hortobágy „kapuja” Kelet-Magyarországon, Hajdú-Bihar megyében található, s mintegy 4790 fő lakossággal rendelkezik. A lakosság mindig is szorosan kötődött Hortobágyhoz, mind az állattartás, mind a földművelés és a hétköznapi élet kapcsán. A Tisza és a Puszta közelsége alakította az emberek életét, s mind a mai napig sokan megélnek ezekből az ősi foglalkozásokból. Tiszacsege mára a kikapcsolódási lehetőségek színterévé is vált.

Városunk a Tisza-part mentén helyezkedik el, ahol számos lehetőséget kínálunk az ide látogatóknak, illetve azoknak, akik itt kívánják leélni életüket. A Tisza-parton és a közelében található Termál strandon, tavasszal, nyáron, ősszel és télen is élvezhetik szabadidejüket. A folyón, Ároktő felé egész évben közlekedő komp segíti a közlekedést, így a Tisza túlpartjáról is könnyen megközelíthető városunk. Tiszacsege kiépített gátja rendkívül korszerű, nem csak a tiszai áradás szempontjából hatékony, de aszfaltozott felülete nagyszerű lehetőség a túrázóknak, bicikliseknek a kirándulásra. A gáton egészen Tiszafüreden át Abádszalókig aszfaltozott úton történik a közlekedés. A tiszai élővilág és a természet közelsége itt kézzel tapintható.

Műemlékek, tájház, múzeum, látnivalók


Református templom

A város első kőépülete a református templom. A 14. vagy a 15. században, gótikus stílusban készült. Az eredeti templomra Lázár deák által a mohácsi vész előtt készített, de csak 1528-ban közreadott térképéből lehet következtetni: ezen a templomot erődített, bástyával körülvett, lőréses tornyú, mellvédes épületként ábrázolja. A templomerőd a lakosság oltalmazására is szolgált. Egy 1461-ben kelt oklevél is erre utal, amikor “vici Chastel”, azaz elő-várként, várszerű építményként nevezi meg a templomot. 1596-ban a környéken nagy pusztítást véghezvivő, törökökkel szövetséges krími tatárok rombolták le. 1621 táján építették újjá. A leomlott torony helyébe fából emeltek haranglábat.

Tüzelős-ól

A város településnéprajzi különlegessége a kétbeltelkesség. Ennek lényege, hogy a lakóház csoportja a múlt század közepéig elkülönült a gazdasági udvar szerepét betöltő úgynevezett szálláskertektől, amelyek külső gyűrűként övezték a belső magban épült lakóházakat. A XVIII. században a Tüzelős-ól a szálláskert része volt. A csegei parasztság ezekben az ólakban tartotta a jószágállományt, mely főleg szarvasmarhákból állt. Ezek az ólak meglehetősen primitívek voltak. Többségük nád vagy vesszőfonatos falazattal készült. A teteje bogárhátú, szalmával és gazzal fedett, földdel meghányott volt.

Zsellérház múzeum

1883-ban épült Múzeumház az alföldi vagy közép-magyar háztípust reprezentálja. Az Óvoda utca 26. szám alatti zsellérház a XIX. század végi paraszti életmód emlékeit mutatja be állandó kiállítási jelleggel. A házat a hajdani tulajdonosa, a Ferge-család építette. Az épület fehérre meszelt vályogfalú, nádtetővel fedett. A hármas térbeosztású jobbágyház pitvarába belépve a konyhával találjuk szembe magunkat. A szobában található az eredeti állapotában meglévő búboskemence, amelyet a konyhából lehetett fűteni. A pitvar másik oldalán, pedig a kamra helyezkedik el. A Múzeumház konyhai berendezése Tiszafüred és Mezőcsát fazekas műhelyeiben készült cserépedényekből, evőeszközökből és különböző használati tárgyakból állnak. A hagyományos paraszti életrend szerint az asszonyok helye a kemence és a kandalló körül volt, a férfiak, pedig a saroklócán ülve étkeztek, tanyáztak. A vendégeket a nyoszolya előtti karosszékbe ültették. A tiszacsegei Zsellérházat népi építészeti műemlékké 1963-ban nyilvánították.

Kácsa sziget

A Kácsa-szigetet a Holt-Tisza fogja közre. Ez a fokozottan védett táj, a környéken egyedülálló ősállapotával valóságos bioszféra-rezervátum, melyhez hasonló sem hazánkban, sem Európában nem található.

Miskafoki holtág, amelynek teljes területe 30 hektár, hossza 4 és fél kilométer.


A Tiszacsegei Halászcsárda

A halászcsárda az 1900-as évek elején épült jelenlegi helyén a Tisza parton. Az egykori földesúr látott nagy fantáziát a komppal átkelő és arra várakozó emberek megvendégelésében. A Tiszán ténykedő halászoktól vásárolt állandóan friss halakból készített ételeknek nagyon hamar híre ment, és gyorsan sikert arattak. Elterjedt a csárda vendégszerető kiszolgálásának is a híre, és ezek után már nem csak a komp miatt odaérkezők jártak a csárdába, hanem más vidékekről is ideutaztak az ételeket megízlelni, és egy jót sétálni a Tisza partján.

A messze földön híres vegyes és korhely halászlé, házi füstölt harcsa, haltepertő, olajos hal és a számos más finomság egyedi receptúra alapján készülnek. A közhiedelemtől eltérően a nálunk kapható filézett halételek egytől egyig szálkamentesek! 2012-ben a Magyar Konyha gasztro magazin a legjobb tiszai halászcsárdának választotta meg az éttermet.

Reméljük hamarosan Önt is megvendégelhetjük egy finom csegei halétellel!

Baráti üdvözlettel: Szalai János “Duda”

csegecsarda.hu

Nyaralóhajózás a Tiszán

TISZA-TÓ-tól Tiszacsegéig
Magyarország második legnagyobb tava, a 45 éve létrehozott Tisza-tó. Különleges, vadregényes szakasza ez a Tiszának, ami mind élővilágában, mind vízrajzában nagyon hasonlít a Tisza szabályozása előtti állapotára. 

A varázslatos Tisza-tó, a Hortobágyi Nemzeti Park része. Mesébe illő tájaival rengeteg izgalmas lehetőséget tartogat azok számára, akik szeretnék megismerni ezt a különleges, mesterségesen kialakított, mégis saját ökoszisztémával rendelkező környezetet. 

Kisköre a nyaralóhajók déli báziskikötője, ettől a ponttól egyelőre csak észak felé hajózhatunk a Tiszán. A tiszalöki vízlépcsőig például 27 kilométeren keresztül csodálhatjuk a Tisza-tó fenséges látképét

Kerékpározás a Tisza-tóhoz

Akik a biciklis kalandokért rajonganak, a tó és a Tisza partján a mintegy 90 kilométer hosszú kerékpárút szakaszain, partról is élvezhetik a Tisza-tó és a Tisza csodás környezetét.

Kapcsolat Elérhetőség

Email: pmhivatal[kukac]tiszacsege[pont]hu

Phone: 06 52 588-400

Address: 4066 Tiszacsege, Kossuth u. 5.

Megszakítás